. . . . . . . . .  

YTCC leverede fedt ræs allerede fra sæsonstarten.
I den forgangene weekend var 39 kørere taget til Padborg Park, fordelt på 16 kørere i Division 1, 16 i Division 2 og 7 i Division 3.

 Af JJ Media

Denne weekend blev Division 2 og 3 afviklet på samme tid, mens Divison 1 havde banen for sig selv.

 
Sebastian Petersen i den harlekin bemalede Toyota Supra var ikke med helt foran denne weekend – men bilen har et dejligt, friskt design, som gør den nem at finde på banen.
  Foto: JJ Media

En regnvåd bane gav visse overraskelser i kvalifikationen.

I Division 2 tog Søren I. Christiansen Pole Position med sin Peugeot 205 foran Anders Tage Jensen i BMW E36 Compact 2 og Ole Sondrup i Audi A3.

Division 3 så Michael Nymark som hurtigste mand i Division 3 i sin BMW E30 efterfulgt af Peder Skipper i BMW 318IS og Lars Lundgaard i Citroen Saxo VTS.

 
 Dennis Nymand fik efter lidt startvanskeligheder på den regnvåde bane, fundet den sædvanlige fart frem i hans BMW E36 M3.
  Foto: JJ Media

Dermed var der god spredning på bilmærkerne i de to divisioner – helt det samme kunne man ikke sige om Division 1.

Mick Søgaard tog Pole Position i en BMW E36 M3 efterfulgt af Michael Skipper i en BMW E36 M3 og Bent Dyhre Hansen i en – rigtig gættet – BMW E36 M3.

 
 Michael Terkildsen døjede med motorproblemer – så meget at han valgte at droppe heat 3, og i stedet få bilen klar til den kommende weekend.
  Foto: JJ Media

Banen var dog knastør da de første heats skulle afvikles lørdag eftermiddag.

I Division 1 så vi Dennis Nymand storme frem fra 7. startposition og tage en suveræn sejr – noget som vi også så i 2016. Mick Søgaard sikrede sig 2. pladsen foran Michael Skipper

I Division 3 fik Peder Skipper overhalet Michael Nymark i kampen om sejren, mens Frank Schou i en Porsche 944 snuppede 3. pladsen.

 
 Steffen Alsing Jørgensen fik god fart i den lille røde VW Polo GTI.
  Foto: JJ Media

Søren I. Christensen førte fra start til slut i Division 2, mens Rene Sevel Andersen fik kæmpet sig op på 2. pladsen i sin BMW E30 325i, med Steffen Alsing Jørgensen i en VW Polo GTI på 3. pladsen.

Der var dramatik i heat 2, hvor Lars Lundgaard i Division 3 tog en tur om på taget i hans Citroen Saxo VTS. Det kostede en knækket forrude, som teamet dog fik skiftet inden heat 3, så de var klar til at rulle ud på banen igen. I front af Division 3 tog Michael Nymark sejren foran Peder Skipper og Frank Schou.

 
 Michael Sørensen har efter mange sæsoner på Rallycross banerne nu fundet vej til den rene asfalt i en Honda Civic EP3.
  Foto: JJ Media

I Division 1 fik Jacob Schnoor en skade på bilen, der gjorde at han måtte bugseres ind i pitten, og desværre ikke kunne deltage i heat 3. Michael Skipper snuppede en kneben sejr over Dennis Nymand, med kun godt 0,2 sekund, mens Dan Pedersen i Volvo S60 kom ind på 3. pladsen.

Division 2 forgik nogenlunde fredeligt i forhold til de 2 andre divisioners heat 2. Her så vi Martin Sørensen tage sæsonens første sejr i sin nybyggede BMW 325ti E46 Compact. På andenpladsen kom Rene Sevel Andersen igen, mens Steffen Alsing Jørgensen fulgte trop som 3’er. Vinder af heat 1, Søren I. Christiansen, måtte udgå på løbets 9. omgang.

 
 Ikke mange kunne slå Peder Skipper i Division 3 – faktisk kun Michael Nymark i et af heatene.
  Foto: JJ Media

I Heat 3 så vi Dennis Nymand tage sejren i Division 1 foran Michael Skipper og Dan Pedersen.

I Division 2 lykkedes det Steffen Alsing Jørgensen at snuppe sejren med små 5 sekunders forspring til Kurt Poulsen i Peugeot 306 og Rene Sevel Andersen.

Division 3 blev Peder Skipper vinder foran Michael Nymark og Frank Schou.

 
 Skippers overmand i Division 3, Michael Nymark. Igen et letgenkendeligt design, så skiller sig ud fra de mange hvide biler.
  Foto: JJ Media

I mesterskabsstillingerne ligger Dennis Nymand nummer 1 i Divison 1 foran Michael Skipper og Mick Søgaard.

 
 De 3 bedst scorende i Division 1 – Dennis Nymand, Michael Skipper og Mick Søgaard.
  Foto: JJ Media

I Division 2 smuttede Steffen Alsing Jørgensen med sejren i heat 3 forbi Rene Sevel Andersen, mens Martin Sørensen indtager 3. pladsen.

 
 De 2 hurtigste i Division 2 denne weekend – Steffen Alsing Jørgensen foran Rene Sevel Andersen.
  Foto: JJ Media

Division 3 har Peder Skipper i front, efterfulgt af Michael Nymark og Frank Schou.

 
 Division 3, top 3 fra denne weekend – Peder Skipper, Michael Nymark og Frank Schou.  Foto: JJ Media

 

Youngtimer Touring Car Challenge er allerede tilbage på banen i den kommende weekend, hvor 2. afdeling af årets mesterskab køres på FDM Jyllandsringen i forbindelse med Historic Masters.

Tidsplanen er som følger (med forbehold for ændringer):

Lørdag
9.55 Tidtagning YT 1
11.35 Tidtagning YT 2+3  

14.10 Heat 1 YT 1
15.50 Heat 1 YT 2+3

Søndag
10.05 Heat 2 YT 1
12.10 Heat 2 YT 2+3
 

14.45 Heat 3 YT 1
17.05 Heat 3 YT 2+3

Vel mødt til en masse godt, historisk ræs på FDM Jyllandsringen.

Kørerforeningen YTCC
Youngtimer Touring Car Challenge